  • 3386H-1-200LF
3386H-1-200LF
advertisement
Manufacturer No:
3386H-1-200LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3386H-1-200LF
Package:
Datasheet:
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 3/8IN 20 OHMS 10% 0.5Watts Square
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3386H-1-200LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    850.485694mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3386 - Sealed
  • Size / Dimension
    Square - 0.375 x 0.375 Face x 0.375 H 9.53mmx9.53mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    4.83mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3386H
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    5.97mm
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    280 deg
  • Height
    9.525mm