  • 3400S-1-203L
3400S-1-203L
advertisement
Manufacturer No:
3400S-1-203L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3400S-1-203L
Package:
Datasheet:
3400S-1-203L
Description:
POT 20K OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3400S-1-203L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    3400
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    20kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    1°C
  • Power Rating
    5W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Depth
    46.04mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    3400S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.2497 (6.34mm)
  • Rotation
  • Size - Body
    Round - 1.813Dia x 1.750 H 46.04mmx44.45mm
  • Number of Gangs
    1
  • Length
    65.09mm
  • Actuator Length
    0.813 20.64mm