  • 3500S-1-502L
3500S-1-502L
advertisement
Manufacturer No:
3500S-1-502L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3500S-1-502L
Package:
Datasheet:
3500S-1-502L
Description:
Precision Potentiometers 7/8"WW 5Kohms 0.2% 10turn
Step5Bar-code shipping tag
3500S-1-502L
    Select All
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    1°C
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Bushing Mount
  • Base Part Number
    3500S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.249 (6.32mm)
  • Rotation
    3600°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 1.000 H 22.23mmx25.40mm
  • Number of Gangs
    1
  • Length
    46.04mm
  • Actuator Length
    0.687 17.46mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
  • Series
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    5kOhm