  • 3500S-2-201L
3500S-2-201L
advertisement
Manufacturer No:
3500S-2-201L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3500S-2-201L
Package:
Datasheet:
3500S-2-201L
Description:
BOURNS - 3500S-2-201L - WIREWOUND POTENTIOMETER, 200 OHM, 0.03, 2W
Step5Bar-code shipping tag
3500S-2-201L
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    3500
  • Tolerance
    ±3%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    200Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    1°C
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Bushing Mount
  • Base Part Number
    3500S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.249 (6.32mm)
  • Rotation
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 1.000 H 22.23mmx25.40mm
  • Number of Gangs
    1
  • Diameter
    22.23mm
  • Length
    46.04mm
  • Actuator Length
    0.813 20.64mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%