  • 3501H-1-503L
3501H-1-503L
advertisement
Manufacturer No:
3501H-1-503L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3501H-1-503L
Package:
Datasheet:
3501H-1-503L
Description:
POT 50K OHM 2W HYBRITRON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3501H-1-503L
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Hybritron®
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    Hybritron® 3501
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Turret
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    1°C
  • Composition
    Hybritron
  • Power (Watts)
    2W
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Base Part Number
    3501H
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.249 (6.32mm)
  • Rotation
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 1.000 H 22.23mmx25.40mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.813 20.64mm