  • 3547S-1AB-502A
3547S-1AB-502A
advertisement
Manufacturer No:
3547S-1AB-502A
HK JDW NO:
103-3547S-1AB-502A
Package:
Datasheet:
3547S-1AB-502A
Description:
POT 5K OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3547S-1AB-502A
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    3547
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3547S
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Round - 0.885Dia x 0.780 H 22.48mmx19.81mm
  • Actuator Length
    0.811 20.60mm