  • 3547S-1AE-502A
3547S-1AE-502A
advertisement
Manufacturer No:
3547S-1AE-502A
HK JDW NO:
103-3547S-1AE-502A
Package:
Datasheet:
3547S-1AE-502A
Description:
Res Wirewound POT 5K Ohm 3% 1W 3(Elec)/3(Mech)Turn 3.17mm Solder Lug Servo Mount Plastic Tray
Step5Bar-code shipping tag
3547S-1AE-502A
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Servo Mount
  • Published
    2011
  • Series
    3547
  • Tolerance
    ±3%
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    22.23mm
  • Base Part Number
    3547S
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Round
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.993 H 22.23mmx25.22mm
  • Number of Gangs
    1
  • Length
    34.75mm
  • Actuator Length
    0.375 9.53mm