  • 3548S-1AA-103B
3548S-1AA-103B
advertisement
Manufacturer No:
3548S-1AA-103B
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3548S-1AA-103B
Package:
Datasheet:
3548S-1AA-103B
Description:
Res Wirewound POT 10K Ohm 3% 1.5W 5Turn 6.34mm (22.479 X 40.43 X 23.93mm) Solder Lug Panel Mount Plastic Tray
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3548S-1AA-103B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    3548
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1.5W
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Base Part Number
    3548S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    5
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.885Dia x 0.780 H 22.48mmx19.81mm
  • Number of Gangs
    1
  • Diameter
    22.479mm
  • Length
    40.43mm
  • Actuator Length
    0.813 20.64mm