  • 3548S-1AA-202A
3548S-1AA-202A
advertisement
Manufacturer No:
3548S-1AA-202A
HK JDW NO:
103-3548S-1AA-202A
Package:
Datasheet:
3548S-1AA-202A
Description:
POT 2K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3548S-1AA-202A
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±3%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1.5W
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Rated Temperature
    70°C
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Size - Body
    Round - 0.885Dia x 0.780 H 22.48mmx19.81mm
  • Number of Gangs
    1
  • Diameter
    22.479mm
  • Length
    40.43mm
  • Actuator Length
    0.813 20.64mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%