  • 3549S-1AA-202B
3549S-1AA-202B
advertisement
Manufacturer No:
3549S-1AA-202B
HK JDW NO:
103-3549S-1AA-202B
Package:
Datasheet:
3549S-1AA-202B
Description:
Res Wirewound POT 2K Ohm 3% 2W 10Turn 6.35mm Solder Lug Panel Mount Plastic Tray
Step5Bar-code shipping tag
3549S-1AA-202B
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Tolerance
    ±3%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    22.48mm
  • Base Part Number
    3549S
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Rated Temperature
    70°C
  • Linearity
    0.1 %
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Size - Body
    Round - 0.885Dia x 0.780 H 22.48mmx19.81mm
  • Number of Gangs
    1
  • Length
    40.43mm
  • Actuator Length
    0.813 20.64mm