  • 3549S-1AG-103A
3549S-1AG-103A
advertisement
Manufacturer No:
3549S-1AG-103A
HK JDW NO:
103-3549S-1AG-103A
Package:
Datasheet:
3549S-1AG-103A
Description:
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3549S-1AG-103A
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
    Panel Mount
  • Weight
    20g
    Tray
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±3%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    22.48mm
  • Base Part Number
    3549S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
    Linear
  • Hole Diameter
    9.525 mm
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
  • Size - Body
    Round - 0.885Dia x 0.780 H 22.48mmx19.81mm
  • Number of Gangs
    1
  • Diameter
    22.479mm
  • Length
    40.43mm
  • Actuator Length
    0.813 20.64mm