  • 357B0102MAB251S22
357B0102MAB251S22
advertisement
Manufacturer No:
357B0102MAB251S22
Manufacturer:
Vishay Spectrol
HK JDW NO:
876-357B0102MAB251S22
Package:
Datasheet:
357B0102MAB251S22
Description:
Potentiometers 22.2mm 1K 20% 1/4 slotted shaft
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
357B0102MAB251S22
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    357
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Turret
  • Temperature Coefficient
    ±600ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power (Watts)
    1W
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Hole Diameter
    9.525 mm
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.370 H 22.23mmx9.40mm
  • Number of Gangs
    1
  • Diameter
    22.23mm
  • Height
    34.5mm
  • Actuator Length
    0.874 22.20mm