  • 3590P-1-502L
3590P-1-502L
advertisement
Manufacturer No:
3590P-1-502L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3590P-1-502L
Package:
Datasheet:
3590P-1-502L
Description:
Res Wirewound POT 5K Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.3mm (39.22 X 22.23 X 22.92mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3590P-1-502L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    3590
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    2W
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Depth
    22.23mm
  • Base Part Number
    3590P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.248 (6.30mm)
  • Rotation
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.732 H 22.22mmx18.60mm
  • Number of Gangs
    1
  • Length
    39.22mm
  • Actuator Length
    0.812 20.63mm