  • 3590P-2-201L
3590P-2-201L
advertisement
Manufacturer No:
3590P-2-201L
HK JDW NO:
103-3590P-2-201L
Package:
Datasheet:
3590P-2-201L
Description:
POT 200 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3590P-2-201L
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Actuator Diameter
    0.2497 (6.34mm)
  • Rotation
    3600°
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.732 H 22.22mmx18.60mm
  • Actuator Length
    0.812 20.63mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    PCB
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W