  • 3590S-2-202
3590S-2-202
advertisement
Manufacturer No:
3590S-2-202
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3590S-2-202
Package:
Datasheet:
3590S-2-202
Description:
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3590S-2-202
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    22.23mm
  • Base Part Number
    3590S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.2497 (6.34mm)
  • Rotation
    3600°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.732 H 22.22mmx18.59mm
  • Number of Gangs
    1
  • Diameter
    22mm
  • Length
    18.6mm
  • Actuator Length
    0.812 20.63mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Weight
    18.999992g
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
  • Series
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    2kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W