  • 3610PS-12T-B30-A00
3610PS-12T-B30-A00
advertisement
Manufacturer No:
3610PS-12T-B30-A00
HK JDW NO:
567-3610PS-12T-B30-A00
Package:
Axial
Description:
NMB TECHNOLOGIES 3610PS-12T-B30-A00 Axial Fan, Terminal, Ball, 3610PS Series, 115 VAC, 92 mm, 25 mm, 34.5 cu.ft/min, 0.98 m/min
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3610PS-12T-B30-A00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Material
    Polycarbonate
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    0.66lb 299.37g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polycarbonate (PC), Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2004
  • Series
    PS
  • Size / Dimension
    Square - 92mm Lx92mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Terminals
  • Color
    Black
  • Power (Watts)
    9.00W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    9W
  • Current Rating (Amps)
    0.130A
  • Max Power Dissipation
    9W
  • Depth
    92.5mm
  • Current Rating
    170mA
  • Frequency
    50Hz
  • Approval Agency
    CE, CSA, TUV, UL, VDE
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 25°C
  • Life (Hours)
    50000 hours
  • Speed
    2600 rpm
  • RPM
    3100 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    34.5 CFM (0.966m3/min)
  • Power Consumption
    12W
  • Noise
    38.0 dB
  • Static Pressure
    0.243 in H2O (60.7 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    AC FAN
  • Life Expectancy
    100000 h
  • Height
    92mm
  • Width
    25mm