  • 3621D101KT
3621D101KT
advertisement
Manufacturer No:
3621D101KT
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-3621D101KT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
3621D101KT
Description:
Inductor Power Unshielded Wirewound 100uH 10% 1KHz 12Q-Factor Ferrite 720mA 450mOhm DCR T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3621D101KT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    450mOhm Max
  • Max DC Current
    720mA
  • Frequency - Self Resonant
    6.5MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    12 @ 796kHz
  • Lead/Base Style
    SMD/SMT
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    12
  • Q Factor
    12
  • DC Current
    720mA
  • Diameter
    7.5mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.209 5.30mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    3621, Sigma Inductors
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.295W 7.50mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    450mOhm
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    720mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    100μH
  • ELV
    Compliant
  • Max Current Rating
    720mA