  • 3682S-1-105L
3682S-1-105L
advertisement
Manufacturer No:
3682S-1-105L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3682S-1-105L
Package:
100
Datasheet:
3682S-1-105L
Description:
BOURNS 3682S-1-105L DIGITAL POTENTIOMETER, 1MOHM, 3%, 2W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3682S-1-105L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Characters
    2
  • Ganging Number
    1
  • Height
    26.67mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Package / Case
    100
  • Terminal Shape
    LUG
  • Weight
    16.5g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    3680
  • Size / Dimension
    Square - 1.050Lx0.930W x 1.050 H 26.67mmx23.62mmx26.67mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    1MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Composition
    Potentiometer
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    CERMET
  • Depth
    23.62mm
  • Construction
    Snap-In
  • Base Part Number
    3682S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Lead Length
    7.87mm