  • 36DX833G015CC2A
36DX833G015CC2A
advertisement
Manufacturer No:
36DX833G015CC2A
HK JDW NO:
874-36DX833G015CC2A
Datasheet:
36DX833G015CC2A
Description:
36DX 83000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.579Dia 65.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36DX833G015CC2A
  • Size / Dimension
    2.579Dia 65.50mm
  • Tolerance
    -10% +75%
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    15V
  • Capacitance
    83000μF
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Lead Pitch
    28.6004mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Diameter
    64mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.252 108.00mm
  • Length
    105mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C