  • 3751H-1-103L
3751H-1-103L
advertisement
Manufacturer No:
3751H-1-103L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3751H-1-103L
Package:
Datasheet:
3751H-1-103L
Description:
POT 10K OHM 1W HYBRITRON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3751H-1-103L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Servo Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Resistive Material
    Hybritron®
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Hybritron® 3751
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Turret
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    1°C
  • Composition
    Hybritron
  • Additional Feature
    PRECISION
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    HYBRID
  • Depth
    12.7mm
  • Base Part Number
    3751H
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Round
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.093 (2.36mm)
  • Rotation
    3600°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.500Dia x 1.187 H 12.70mmx30.16mm
  • Number of Gangs
    1
  • Length
    39.69mm
  • Actuator Length
    0.375 9.53mm