  • 380LQ391M400K032
380LQ391M400K032
advertisement
Manufacturer No:
380LQ391M400K032
HK JDW NO:
192-380LQ391M400K032
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
380LQ391M400K032
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
380LQ391M400K032
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    39.999986g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    380LQ
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    510mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4mA
  • Ripple Current
    2.13A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.13A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.98A @ 20kHz
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm