  • 380LQ562M063K042
380LQ562M063K042
advertisement
Manufacturer No:
380LQ562M063K042
HK JDW NO:
192-380LQ562M063K042
Datasheet:
380LQ562M063K042
Description:
380LQ 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LQ562M063K042
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    5600μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    74mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.11A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.72A @ 20kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm