  • 380LX103M016K202
380LX103M016K202
advertisement
Manufacturer No:
380LX103M016K202
HK JDW NO:
192-380LX103M016K202
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
380LX103M016K202
Description:
380LX 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX103M016K202
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    24.999999g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    380LX
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    84mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.2mA
  • Ripple Current
    2.4A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm