  • 380LX153M025J042
380LX153M025J042
advertisement
Manufacturer No:
380LX153M025J042
HK JDW NO:
192-380LX153M025J042
Datasheet:
380LX153M025J042
Description:
380LX 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.6A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX153M025J042
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    31.000005g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.83712mA
  • Ripple Current
    4.6A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.3A @ 20kHz
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm