  • 380LX181M450K032
380LX181M450K032
advertisement
Manufacturer No:
380LX181M450K032
HK JDW NO:
192-380LX181M450K032
Datasheet:
380LX181M450K032
Description:
380LX 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX181M450K032
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    39.999986g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.105Ohm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.853815mA
  • Ripple Current
    1.4A
    3000 hours
  • Custom Capabilities
    PVC Insulated Can
  • Diameter
    30mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm