  • 380LX221M500A042
380LX221M500A042
advertisement
Manufacturer No:
380LX221M500A042
HK JDW NO:
192-380LX221M500A042
Datasheet:
380LX221M500A042
Description:
380LX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.9A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX221M500A042
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    62.00001g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    915mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.99499mA
  • Ripple Current
    1.9A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm