  • 380LX222M250A062
380LX222M250A062
advertisement
Manufacturer No:
380LX222M250A062
HK JDW NO:
192-380LX222M250A062
Datasheet:
380LX222M250A062
Description:
380LX 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX222M250A062
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    2200μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.22486mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.7A @ 120Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    2.559 65.00mm
  • Length
    63mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm