  • 380LX272M100A022
380LX272M100A022
advertisement
Manufacturer No:
380LX272M100A022
HK JDW NO:
192-380LX272M100A022
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.7mF Capacitor 20% 3.7A 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
380LX272M100A022
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    47.999995g
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    2.7mF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    104mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.55885mA
  • Ripple Current
    3.7A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    29.9974mm
  • Length
    30mm