  • 380LX332M160A072
380LX332M160A072
advertisement
Manufacturer No:
380LX332M160A072
HK JDW NO:
192-380LX332M160A072
Datasheet:
380LX332M160A072
Description:
380LX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX332M160A072
  • Weight
    97.999992g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    54mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.179908mA
  • Ripple Current
    4.8A
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    2.835 72.00mm