  • 380LX391M400A032
380LX391M400A032
advertisement
Manufacturer No:
380LX391M400A032
HK JDW NO:
192-380LX391M400A032
Datasheet:
380LX391M400A032
Description:
380LX 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX391M400A032
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    56.699046g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    470mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.18491mA
  • Ripple Current
    2.1A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 120Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm