  • 380LX561M200J032
380LX561M200J032
advertisement
Manufacturer No:
380LX561M200J032
HK JDW NO:
192-380LX561M200J032
Datasheet:
380LX561M200J032
Description:
380LX 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX561M200J032
    3000 hours
  • Custom Capabilities
    PVC Insulated Can
  • Diameter
    25mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Weight
    28.349523g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    355mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.003992mA
  • Ripple Current
    2.4A