  • 381EL680M400J012
381EL680M400J012
advertisement
Manufacturer No:
381EL680M400J012
HK JDW NO:
192-381EL680M400J012
Datasheet:
381EL680M400J012
Description:
381EL 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 560mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381EL680M400J012
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    19.999993g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.17Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.49478mA
  • Ripple Current
    560mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    560mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    780mA @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm