  • 381LQ102M160J042
381LQ102M160J042
advertisement
Manufacturer No:
381LQ102M160J042
HK JDW NO:
192-381LQ102M160J042
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
381LQ102M160J042
Description:
381LQ 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.2A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LQ102M160J042
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    381LQ
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    199mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.2A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm