  • 381LQ122M160K032
381LQ122M160K032
advertisement
Manufacturer No:
381LQ122M160K032
HK JDW NO:
192-381LQ122M160K032
Datasheet:
381LQ122M160K032
Description:
381LQ 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LQ122M160K032
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    1200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    166mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.22A @ 20kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm