  • 381LQ122M200K032
381LQ122M200K032
advertisement
Manufacturer No:
381LQ122M200K032
HK JDW NO:
192-381LQ122M200K032
Datasheet:
381LQ122M200K032
Description:
381LQ 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.65A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 11576
Step5Bar-code shipping tag
381LQ122M200K032
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    166mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm
  • Voltage
    200V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.46969mA
  • Ripple Current
    2.65A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.65A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.71A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    39.999986g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%