  • 381LQ152M250A452
381LQ152M250A452
advertisement
Manufacturer No:
381LQ152M250A452
HK JDW NO:
192-381LQ152M250A452
Datasheet:
381LQ152M250A452
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500uF 250V 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
381LQ152M250A452
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    66.999987g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.5A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm