  • 381LQ821M200J032
381LQ821M200J032
advertisement
Manufacturer No:
381LQ821M200J032
HK JDW NO:
192-381LQ821M200J032
Datasheet:
381LQ821M200J032
Description:
381LQ 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.04A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LQ821M200J032
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    28.349523g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    243mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm
  • Voltage
    200V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.04A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.04A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.86A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm