  • 381LR561M200K012
381LR561M200K012
advertisement
Manufacturer No:
381LR561M200K012
HK JDW NO:
192-381LR561M200K012
Datasheet:
381LR561M200K012
Description:
381LR 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.14A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LR561M200K012
  • Weight
    30.000004g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    266mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.004mA
  • Ripple Current
    2.14A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.14A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.05A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm