  • 381LX121M400K012
381LX121M400K012
advertisement
Manufacturer No:
381LX121M400K012
HK JDW NO:
192-381LX121M400K012
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
381LX121M400K012
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
381LX121M400K012
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.11Ohm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.65727mA
  • Ripple Current
    800mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    800mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1A @ 20kHz
  • Custom Capabilities
    PVC Insulated Can
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    30.000004g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    381LX
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%