  • 381LX122M250A052
381LX122M250A052
advertisement
Manufacturer No:
381LX122M250A052
HK JDW NO:
192-381LX122M250A052
Datasheet:
381LX122M250A052
Description:
381LX 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX122M250A052
  • Ripple Current
    2.3A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.2A @ 20kHz
  • Custom Capabilities
    PVC Insulated Can
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    73.999995g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    166mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C