  • 381LX151M350H042
381LX151M350H042
advertisement
Manufacturer No:
381LX151M350H042
HK JDW NO:
192-381LX151M350H042
Datasheet:
381LX151M350H042
Description:
381LX 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 800mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX151M350H042
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    23.999998g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.326Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.687386mA
  • Ripple Current
    800mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    800mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1A @ 20kHz
  • Custom Capabilities
    PVC Insulated Can
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm