  • 381LX330M450H012
381LX330M450H012
advertisement
Manufacturer No:
381LX330M450H012
HK JDW NO:
192-381LX330M450H012
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
381LX330M450H012
Description:
381LX 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 400mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX330M450H012
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    15.999989g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    381LX
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8.038Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4mA
  • Ripple Current
    400mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    400mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    500mA @ 20kHz
  • Custom Capabilities
    PVC Insulated Can
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm