  • 381LX472M016J202
381LX472M016J202
advertisement
Manufacturer No:
381LX472M016J202
HK JDW NO:
192-381LX472M016J202
Datasheet:
381LX472M016J202
Description:
381LX 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX472M016J202
  • Weight
    15.999989g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.82268mA
  • Ripple Current
    1.6A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm