  • 381LX561M180H042
381LX561M180H042
advertisement
Manufacturer No:
381LX561M180H042
HK JDW NO:
192-381LX561M180H042
Datasheet:
381LX561M180H042
Description:
381LX 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX561M180H042
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    180V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    355mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.95247mA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.1A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Weight
    23.999998g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm