  • 381LX821M250A042
381LX821M250A042
advertisement
Manufacturer No:
381LX821M250A042
HK JDW NO:
192-381LX821M250A042
Package:
Radial
Datasheet:
381LX821M250A042
Description:
820μF Capacitor 20% Bulk 2A 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
381LX821M250A042
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    62.00001g
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    243mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.358307mA
  • Ripple Current
    2A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Custom Capabilities
    PVC Insulated Can
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    40.005mm
  • Length
    40mm