  • 381LX822M016H022
381LX822M016H022
advertisement
Manufacturer No:
381LX822M016H022
HK JDW NO:
192-381LX822M016H022
Datasheet:
381LX822M016H022
Description:
381LX 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX822M016H022
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    18.999992g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    8200μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.08665mA
  • Ripple Current
    2.4A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm