  • 382LX272M250B052VS
382LX272M250B052VS
advertisement
Manufacturer No:
382LX272M250B052VS
HK JDW NO:
192-382LX272M250B052VS
Package:
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description:
382LX 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.77A 1.969Dia 50.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
382LX272M250B052VS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    74mOhm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    6.77A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.77A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.79A @ 20kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    382LX
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    2700μF