  • 3852A-282-104A
3852A-282-104A
advertisement
Manufacturer No:
3852A-282-104A
HK JDW NO:
103-3852A-282-104A
Package:
Datasheet:
3852A-282-104A
Description:
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3852A-282-104A
    Select All
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Weight
    30.000004g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    3852
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -1°C
  • Voltage - Rated
    900V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Depth
    19.05mm
  • Base Part Number
    3852A
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    User Defined
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    280°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.750Dia x 0.250 H 19.05mmx6.35mm
  • Diameter
    10.31mm
  • Length
    28.55mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm