  • 3852C-202-502AL
3852C-202-502AL
advertisement
Manufacturer No:
3852C-202-502AL
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3852C-202-502AL
Package:
Datasheet:
3852C-202-502AL
Description:
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3852C-202-502AL
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    30.000004g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Published
    2009
  • Series
    3852
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -1°C
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    3852C
  • Actuator Type
    Slotted
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    280°
  • Size - Body
    Round - 0.750Dia x 0.250 H 19.05mmx6.35mm
  • Length
    22.23mm
  • Actuator Length
    0.625 15.88mm