  • 3852C-282-101AL
3852C-282-101AL
advertisement
Manufacturer No:
3852C-282-101AL
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3852C-282-101AL
Package:
Datasheet:
3852C-282-101AL
Description:
POT 100 OHM 2W CERMET LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3852C-282-101AL
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    30.000004g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Published
    2006
  • Series
    3852
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    100Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -1°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Depth
    19.05mm
  • Base Part Number
    3852C
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    280°
  • Size - Body
    Round - 0.750Dia x 0.250 H 19.05mmx6.35mm
  • Length
    28.55mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm